Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • Szkolenia
    • Galeria zdjęć
    • Referencje
  • Asertywnie
  • Skutecznie
  • Blog
  • Kontakt

Webinarium

27/9/2019

Komentarze

 
Komentarze

Kiedy Zeus się zakocha ... czyli jak skutecznie zapamiętać fakty.

7/7/2019

Komentarze

 
Obraz
Zrozumienie istoty pamięci zaczniemy się od krótkiej historii miłosnej. Jej bohaterowie to Mnemosyne – bogini pamięci i Zeus – najwyższy bóg i najwyższy porządek na Olimpie. Nasi bohaterowie poznali się, zakochali i ... przez dziewięć dni i nocy unosili się na fali pełnego uniesień, gorącego romansu, z którego Mnemosyne powiła dziewięć córek, muz o imionach: Klio, Euterpe, Talia, Melpomena, Terpsychora, Erato, Polihymnia, Kaliope i Urania (spróbuj je teraz zapamiętać ;))))). 

Związek ten służy dziś trenerom zajmującym się pamięcią jako inspiracja do stworzenia pewnego „mitycznego równania”: 
                                            Porządek/logika + wyobraźnia / kreatywność = pamięć

Formuła wynikająca z romansu Zeusa i Mnemosyne w rzeczywistości jest romansem prawej i lewej półkuli mózgu. Magiczna formuła pamięci, gdzie porządek współgra z wyobraźnią, logika z kreacją, matematyka z obrazem to w rzeczywistości nic innego jak połączenie prawej i lewej półkuli dla podniesienia efektywności swojego umysłu i polepszenia pamięci. W procesie uczenia się bierze udział zarówno lewa półkula mózgu (ta bardziej analityczna) jak i prawa półkula (nasza kreatorka) - dbanie o obie zwiększa możliwości poznawcze oraz zdolność zapamiętywania i kojarzenia informacji. 

Jak uruchomić obie półkule mózgu? Pomogą w tym naprawdę nieskomplikowane ćwiczenia, np.: 
  • Proś uczniów, by pisali i rysowali obiema rękami jednocześnie, 
  • Proś uczniów, aby wchodzili tyłem po schodach - oczywiście uważnie ;), 
  • Proś, aby pisali lewą ręką (jeśli są praworęczni), włączali nią światło, myli zęby 
  • Niech uczniowie sięgają za siebie prawą ręką do lewej stopy i odwrotnie 
  • Niech nauczą się żonglować trzema piłeczkami ​
To drobne, zabawne ćwiczenia, które (gdy włączane w naszą codzienność) doprowadzają do sprawniejszego działania naszego mózgu. 

Ale co dalej z pamięcią? 
Znakomita pamięć to często efekt treningu. Dlatego na co dzień (i na lekcji!!!) pomagają: 
  • krzyżówki 
  • łamigłówki, 
  • uczenie się obcych słówek, 
  • zapamiętywanie numerów telefonów, 
  • zapamiętywanie tytułów książek, 
  • zapamiętywanie dowcipów, 
  • liczenie w pamięci. 
Gdy uczniowie muszą opanować trudny materiał, zapewnij im odpowiednie warunki do nauki, by niepotrzebnie nie rozpraszać uwagi (dotyczy to np. bałaganu w sali czy na tablicy) – zaoszczędzisz im sporo czasu. Pomóż też im odnaleźć swój styl pracy (o jakiej porze najlepiej się uczą, w jakim pokoju). Podczas nauki angażuj ich zmysły: 
  • niech czasem czytają na głos, 
  • spacerują po sali, 
  • wystukują rytm. 
Doceń również ich wyobraźnię: 
  • notuj za pomocą map myśli (technika tworzenia notatki przy użyciu rysunków i słów kluczy - aktywizuje obie półkule mózgowe), 
  • czytając, każ im tworzyć dynamiczne obrazy i zwariowane skojarzenia – dzięki temu więcej zapamiętają. 
Żeby nie zniechęcać uczniów do pracy, dawaj im na przemian łatwiejsze i trudniejsze partie materiału. Pamiętaj też o systematycznych powtórkach. By utrzymać motywację, zawsze myśl o czekających ich korzyściach. 

Reguły przygotowania lekcji uwzględniającej techniki poprawy pamięci na lekcji. 
Możesz wpłynąć na to, w jakim stopniu Twoja lekcja będzie zapamiętana. Zastosuj poniżesz reguły: 
  • Połącz nowe ze starym - przeplatanie na lekcji tego co nowe z małymi powtórzeniami – kolejno: stare, nowe, stare, nowe, stare, nowe,…
  • Włączanie kolorowych obrazów  - jak najwięcej wspomagania wizualnego – do ćwiczenia gramatyki, słownictwa, funkcji językowych! 
  • Szczegóły – wyobrażanie sobie scen / obrazów w jak największym szczególe, z zamkniętymi oczami, przypominanie sobie tekstów z poprzednich lekcji w jak największym szczególe. 
  • Przesada – wszelkie sytuacje gramatyczne – pokazane w przesadzonych, wyolbrzymionych kontekstach;
  • Rytm – do uczenia wymowy i intonacji
  • Dobra zabawa! 
  • Wszystkie zmysły – aktywizacja oka, ucha, smaku, węchu, dotyku, dlatego, że pamiętasz, co widzisz, co słyszysz, ruchy i uczucia, dotyk rękoma, smaki, zapachy 
  • Codzienność / niecodzienność – można zrobić to samo ćwiczenie na 100 różnych sposobów. 
I nigdy nie zapminaj o powtórkach!!! Ale organizuj je z głową: 
  • Pamiętasz najlepiej kilka minut po zakończeniu procesu ‘nowości’
  • Niestety, aż 80% materiału jest zapomniane przez pierwsze 2h po zakończeniu nauki 
  • Najefektywniejszy sposób to uczyć się 1h, po 10 minutach, kiedy pamiętasz najlepiej, robisz powtórkę.  Potem po 24 godzinach
  • Powtarzasz następnie w jednostkach kalendarzowych – po dniu, tygodniu, miesiącu, roku.

A jeżeli tematy pamięci / efektywnej nauki / zapominania / skutecznego nauczania są Ci bliskie, nie może Cię zabraknąć na Dniu Skuteczności: całodniowym treningu nauczycielskiej skuteczności - praktycznym kompendium wiedzy o tym, jak nauczać, by uczniowie pamiętali.

Kiedy? 14.09.2019 
Gdzie? Online 
Cena? W lipcu 129pln (potem 179pln)
Gdzie dowiem się więcej? 
https://uczskutecznie.edunation.com.pl
Komentarze

Nauczycielko! Nauczycielu! Nie daj sobą manipulować!

26/3/2019

Komentarze

 
Obraz
Opowiem Ci teraz kilka słów o manipulacji, pokażę przykład, jak mną kiedyś próbowano zamanipulować i zaproszę na webinarium, które otrzymują osoby zapisane na trening asertywności. Doczytaj do końca. 

​W codzienności szkolnej (i nie tylko szkolnej) często słyszymy o manipulacji: o manipulujących uczniach, o manipulujących rodzicach, o klientach zgrabnie wkręcających nas, o dyrektorach z wyjątkową umiejętnością zaczarowywania życia. Nie mówiąc już o mediach manipulujących nami, politykach naginających rzeczywistość. Ale czy na pewno wiemy, czym właściwie jest manipulacja? 


W najprostszym rozumieniu, jest to takie zachowanie, które znacząco wpływa na nas, na nasze działania i decyzje a które ma ukrytą intencją i jest nią realizacja własnych planów, osiągnięcie własnych, konkretnych celów. Jesteś manipulowany / manipulowana w środowisku szkolnym wtedy, gdy Twój rozmówca (uczeń, rodzic, inny nauczyciel, dyrektor, metodyk) realizując własne zamierzenia wykorzystuje sugestie, nacisk czy stwarza specyficzne, potrzebne do realizacji „planu” warunki. Brzmi znajomo?

Kiedy jesteśmy podatni? 

Na manipulację najbardziej podatne są te osoby, które mają dość niską pewność siebie oraz zaniżoną samoocenę. Naprawdę łatwo je wykorzystać: osoba manipulująca użyje pochlebstwa, pozytywnej oceny, zauważy zdolności, zaspokoi potrzebę szacunku, bycia dobrym, zauważanym, docenianym. Zrobi jednak coś więcej: wplącze nas w zależność i wdzięczność. Kiedyś usłyszałam: "Nie możesz zrezygnować z tych lekcji, pani Marta tak Cię ceni!". Klasyka.  Nie ma znaczenia, czy ja mam siłę, chęć, czas... Manipulator stosując technikę pozornej realizacji dotychczas niezaspokojonych potrzeb, generuje w osobie manipulowanej motywację do określonego zachowania, myślenia czy kontaktu, który jest celem manipulatora. Ja się nie dałam i nazwałam manipulację manipulacją. I wiecie co? Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki się skończyła. Zdemaskowana. 

Jeżeli Twoja nauczycielska samoocena jest niska (nie wstydź się tego, wielu z nas, nauczycieli tak ma), jesteś wyjątkowo wystawiony na bycie manipulowanym. Czy bliska jest są poniższe cechy?
1. masz przekonanie, że nie podołasz jakimś zadaniom; 
2. masz niską tolerancję krytyki;  
3. odbierasz jakiejkolwiek porażkę (nawet drobną) jako coś karygodnego, za co powinieneś zostać ukarany; 
4. 
odbierasz rzeczywistość w „czarnych barwach”; 
5. masz negatywny stosunku do jakichkolwiek zmian, nowych znajomości czy wyzwań; 
6. jesteś bardzo autokrytyczny;  

To Ty? Czas zacząć się chronić.
Pierwszy krok to świadomość, że niska samoocena to otwarte drzwi do bycia manipulowanym. 
​Pierwszy krok już zrobiłeś i zrobiłaś - brawo :). 
Obraz
W maju (18.05) prowadzę trening asertywności online "6 kroków do Asertywności Nauczyciela" Uczestnicy tego treningu, zapisani do 7.04 gratis otrzymują webinar: "Nie dam się zmanipulować" ​

Kiedy? 23.05.2019 o godzinie 21.00. 


Gdzie: online 

Czego się dowiesz w trakcie webinarium?  

- jakie zachowania nazywamy manipulacją, po czym ją poznasz 

- jakie jest 5 najczęściej stosowanych technik manipulacyjnych (w szkole i w życiu poza nią) 

- jak się przed nimi chronić i nie dać się wkręcić w coś, czego nie chcesz (w szkole i w życiu poza nią) ​

Bardzo Cię zapraszam! 
Obraz
Komentarze

I co się tak rozpychasz? 5 mitów na temat nauczycielskiej asertywności.

20/3/2019

Komentarze

 
Obraz
Spójrzmy prawdzie w oczy: asertywni nauczyciele nie są idolami pokojów nauczycielskich, a przynajmniej nie lubią ich osoby nieasertywne. No a skoro asertywnych się nie lubi, to może lepiej asertywnym nauczycielem nie być? Po co grabić u dyrektora i koleżanek? Po co się uczyć umiejętności, która spowoduje, że ludzie będą mnie unikać?

Wokół asertywności w edukacji narosło sporo mitów, a jako to z mitami bywa - niespecjalnie dużo mają wspólnego z prawdą, jednocześnie mocno wpływając na nasze zachowania, przekonania i decyzje. Czas się z nimi rozprawić, drogi nauczycielu i droga nauczycielko! 

Mit 1. Asertywność to rozpychanie się łokciami i mówiąc szczerze - to zwykły brak kultury.

Asertywność stawiana jest zwyczajowo w złym świetle, jako brak kultury osobistej, rozpychanie się, nie zwracanie uwagi na innych i brak empatii. A skoro taki to straszny twór to nie bardzo chcemy ją posiąść. Mając takie podejście sami zatrzymujemy się przed uczeniem się asertywności i uszczęśliwieniem się w życiu zawodowym i prywatnym. Skazujemy się na bycie ofiarą decyzji innych ludzi - czasem ucznia, czasem rodzica, czasem dyrektora, czasem innego nauczyciela, czasem klienta. 

Obalamy: asertywność to z definicji szacunek do siebie i innych, traktowanie siebie jako osoby ważnej i wartościowej - na równi z tym, jak ważne i wartościowe są inne osoby. Tu nie ma miejsca na stawianie tej umiejętności w złym świetle. Oby każdy z nas i każda z nas jak najszybciej nauczyła się z niej korzystać.  

Mit 2. Asertywność to ciągłe odmawianie. 

Osoby asertywne podobno ciągle mówią "nie". Trochę to słabe, co? No bo po co mam się uczyć mówienia "nie" - a co jeżeli naprawdę będę chciała skorzystać z jakiejś propozycji? Czy to nie jest brak konsekwencji? Nie chcę się nauczyć asertywności, bo nie chcę cały czas odmawiać. 

Obalamy: możesz asertywnie się zgadzać! Najważniejsza jest jasna wizja swojego życia zarówno zawodowego jak i prywatnego. Mając ją problem się rozwiązuje.  Kiedy ktoś zgłasza się z prośbą, możesz się asertywnie zgodzić, jeżeli prośba jest zgodna z Twoją wizją.  Możesz odmówić, jeżeli prośba jest z nią niezgodna.  I tyle. 

Mit 3. Osoby asertywne są niemiłe. 
To niestety wynik naszego wychowania, szczególnie wychowania dziewczynek. Standardowo bywamy wychowywane do bycia potulnymi, niewychylania się, niedążenia do realizacji swoich marzeń. A jeżeli to robisz? No cóż, zbyt miła to Ty nie jesteś. 

Obalamy: Asertywność nie ma nic wspólnego z byciem miłym albo niemiłym. Mylimy tu pojęcie asertywności i agresji - ludzie agresywni dążą po trupach do celu i do realizacji swoich planów kosztem innych ludzi. To nie jest asertywność. Asertywny nauczyciel szanuje swój czas, szanuje swoją wizję, szanuje swoje plany ale nie realizuje ich kosztem innych nauczycieli. Nie daje jednak także innym działać bez uszanowania swoich potrzeb. 

​Mit 4. Nikt nie lubi asertywnych osób.

A czy Ty lubisz osoby asertywne?  Wiadomo, jeżeli prosisz mnie o coś, ale ja nie mogę się na to zgodzić, bo nie jest to spójne z moją wizją, nie jest jakoś wyjątkowo miło. Skierowałaś do mnie prośbę mając nadzieję, że Ci pomogę. Ale ja nie mogę wziąć odpowiedzialności za Twoje nadzieje. Zawsze komuś będzie przykro. Szedł po "tak" ale dostał "nie".  

Obalamy: Pamiętajcie! Nie bierzemy odpowiedzialności za uczucia innych ludzi (uczniów, rodziców, nauczycieli w szkole), za to czy nas lubią czy nie - co więcej,  nie mamy na to większego wpływu. Mamy wpływ tylko na siebie i swoje emocje. Nie kierujmy się podejmując decyzję tym, cz będziemy lubiani. 

Mit 5. Niektórzy są za bardzo asertywni. 

Jak to za bardzo???

Obalamy: Nie możesz być za bardzo asertywny czy asertywna. Nie możesz szanować się za bardzo.  Możesz być za mało asertywny ale kiedy już nauczysz się i przejdziesz przez ten proces (tak!!! to jest proces!!! a nie jednorazowa decyzja), staniesz się osobą asertywną i tyle - nie przesadzisz z tą umiejętnością. Nie mylmy asertywności i agresji. 

A mówiąc o uczeniu się asertywności, czy pamiętasz o praktycznym treningu online "6 kroków do asertywności nauczyciela"? Zapraszam! Trwa tańsza rejestracja Early Bird. 
Komentarze

Znasz 5 praw Fensterheima?

12/2/2019

Komentarze

 
Obraz
Na pewno znasz nauczycieli (a może sam taki jesteś?), którzy bojaźliwie trzymają się z daleka jakichkolwiek konfliktów i sytuacji w szkole lub na zebraniu, w których mogliby być zagrożeni. Z drugiej spotykasz agresywnych, pewnych siebie "krzykaczy", którzy bez problemu osiągną wszystko bez względu na sytuację. Pomiędzy tymi osobowościami znajduje się szereg manipulatorów, najczęściej nieświadomych swojego postępowania. Niezwykle ciężko jest zmienić ludzi, którzy Cię otaczają w szkole i w klasie. Ale zawsze jest możliwe zmienić siebie - na to masz wpływ. 

Zmiana dotyczyć ma wejścia na poziom asertywny i tak - zdecydowanie jest możliwa :) musimy jednak zaakceptować, że jest to proces. To ćwiczymy i do tego Cię kieruję na treningach asertywności, które buduję w duchu 5 praw Fensterheima. 

Herbert Fensterheim to doktor psychologii i profesor psychiatrii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Cornella. Jego filozofia zachowań asertywnych wychodzi z założenia, że każdy (!!!) człowiek posiada pewne fundamentalne prawa. Według Herberta Fensterheima, brzmią one następująco. 
  1. Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć — dopóki to nie rani kogoś innego. Ma to swoje zastosowanie w sytuacji szkolnej - w klasie, w trakcie zebrania, w kontakcie z dyrektorem, w pokoju nauczycielskim. 
  2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie — nawet jeśli rani to kogoś innego — dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne. Innymi słowy: odmówić, nie zgodzić się, nie dać czemuś przyzwolenia. 
  3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb — dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.  W sytuacji szkolnej możesz poprosić innego nauczyciela czy rodzica o coś, czego potrzebujesz - jeżeli dajesz prawo do odmowy i ta odmowa nie niszczy Waszych relacji. 
  4. Bywają sytuacje między ludźmi, w których kwestia praw nie jest oczywista. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania i wyjaśnienia problemu z drugą osobą. Ten punkt zakłada oczywiście pewien poziom dojrzałości po każdej ze stron. 
  5. Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

Zmiana nieasertywnego zachowania na asertywne jest możliwa. Prowadzi, między innymi, do podwyższenia jakości życia człowieka, który zdecydował się zmienić. Jest także pozytywna dla jego otoczenia. I o to walczymy na treningach asertywności. O zmianę jakości życia nauczyciela :)

Zmianę sposobu zachowania można przeprowadzić następującą drogą:
  1. Rozpoznanie sytuacji w których podlegam manipulacji (bądź manipuluję!) - to ćwiczymy na treningu.
  2. Uświadomienie sobie bezcelowości takiego zachowania.
  3. Przyjęcie filozofii metod asertywnych (poznajesz je w teorii i praktyce na treningu).
  4. Poznanie i stosowanie technik asertywnych (dzieje się na treningu).
  5. Wytworzenie w sobie automatycznego mechanizmu reakcji (na treningu i po treningu w zadanych ćwiczeniach w zeszycie do pracy własnej). 

​Najlepszym miernikiem czy zachowujesz się asertywnie jest odpowiedź na pytanie – czy w codziennych sytuacjach udaje ci się osiągnąć to, do czego masz prawo, bez wywołania kłótni, poczucia winy itp.? I taki jest cel naszego spotkania 18.05. Jest to trening online, ważne dla mnie, aby uczestnik był w bezpiecznym dla siebie otoczeniu i w komforcie ćwiczył swoją asertywność. Bardzo Cię na ten trening zapraszam.  

​


Komentarze
<<Poprzednia

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Home
  • O mnie
  • Szkolenia
    • Galeria zdjęć
    • Referencje
  • Asertywnie
  • Skutecznie
  • Blog
  • Kontakt