Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • Szkolenia
    • Galeria zdjęć
    • Referencje
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

3 narzędzia Design Thinking, które uwielbiam (i które działają).

12/12/2018

Komentarze

 
Obraz
Myślenie projektowe - jedna z najskuteczniejszych metod podchodzenia do rozwiązywania problemów jest absolutnie wyjątkowa. Jednocześnie analityczna i kreatywna. Ustrukturyzowana w pięciu mocno zdefiniowanych etapach: I zrozumienie, II definiowanie, III generowanie pomysłów, IV prototyp, V testowanie. A jednocześnie szalona i nie do przewidzenia. Nie da się jej nauczyć w teorii. No nie da się i tyle :). 

Istnieje bardzo wiele narzędzi, które możecie zaktywizować, aby pomóc sobie w procesie wprowadzania nowych pomysłów w edukacji (w szkole i jej prowadzeniu, w tracie lekcji, w metodyce, w sprzedaży kursów) na każdym etapie procesu DT. Dzisiaj pokażę Wam trzy, które naprawdę lubię i których efektywność jest moim zdaniem WIELKA!

1. Pięć razy "dlaczego". 

Jedno z moich ulubionych na etapie I (zrozumienie) i II (definiowanie). 

Ćwiczenie "5Whys" polega na tym, że mając przed sobą wyzwanie edukacyjne wymagające wprowadzenia nowości, należy grupowo zadać sobie pytania zaczynające się od "dlaczego", odpowiedzieć na nie - ponownie zadać sobie pytanie "dlaczego" - odpowiedzieć na nie - i tak dalej, tak długo, aż grupa poczuje, że dotarła do sedna problemu i nie da już rady udzielić rozsądnej odpowiedzi na kolejne pytanie. Prowadząc to ćwiczenie wystarczająco długo, dajemy sobie szansę na dojście do głębokiego, prawdziwego powodu, czemu nasza rzeczywistość wygląda tak a nie inaczej. 

Spróbujcie z tym przykładem: "Nauczyciele w mojej szkole niechętnie przychodzą na szkolenia". Dlaczego: dlaczego nauczyciele niechętnie przychodzą na szkolenia? ... dyskusja... wniosek: być może są organizowane w złych godzinach. Pytanie: dlaczego są organizowane w takich godzinach... dyskusja.. wniosek: zawsze tak było. Pytanie: dlaczego zawsze tak było? ... dyskusja... wniosek... itd, itd. Wnioski po umiejętnie przeprowadzonym ćwiczeniu "5Whys" bywają piorunujące. 

2. Matryca wpływu i wysiłku.

Narzędzie wspaniałe na etapie III (generowanie pomysłów). 

Kiedy już wiecie, jakie dokładnie edukacyjne wyzwanie przed Wami, dobrze jest zaprojektować działania w oparciu o matrycę wpływu i wysiłku. Dzięki tej matrycy decydujesz, jakie działania w Twojej szkole albo Twojej klasie będą miały największy wpływ przy najmniejszym wysiłku. Jest to narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji. 

Obraz
Decydujesz, które z zaplanowanych działań mają duży wpływ na wynik przedsięwzięcia (np. organizując imprezę integracyjną w szkole) a które mały. Które będą wymagać od Ciebie dużego wysiłku, a które małego. Decydujesz się głównie na te, które małym wysiłkiem dają największy efekt. 

3. Kropokokracja.

​Narzędzie idealne w końcówce etapu III (generowanie pomysłów) a także w ocenie prototypów w etapie IV. 

Badając opinie dotyczące istniejących produktów edukacyjnych, na przykład kursów, czy pomysłów na wprowadzenie innowacji (innymi słowy sprawdzając, jak Twój uczeń czy Twój klient ocenia elementy tego, co już istnieje lub tego, co planujesz stworzyć) można przeprowadzić ankietę na dużej grupie odbiorców przy pomocy kropek. To znakomity sposób na zbieranie opinii większej grupy bez konieczności rozdawania papierowych kwestionariuszy i czekanie w nieskończoność na ich zwrot. 

Na ścianie należy powiesić plakat, na którym umieszczone zostaną wszystkie elementy, na ocenie których Ci zależy (np. chcąc wybrać tematy do kursu konwersacyjnego marzeń, umieszczasz dwadzieścia tematów, wokół których chciał(a)byś ten kurs poprowdzić). Każdy podchodzący ma do rozdysponowania trzy kropki i zaznacza te tematy / aspekty, które z jego perspektywy są najciekawsze. W ten sposób nie tworzysz kursu, który podobałby się Tobie, ale uwzględniasz zdanie wszystkich głosujących, zliczając kropki oddane na dany temat i układając kurs w ten sposób. Zastosowań kropkokracji jest bardzo wiele.

Przedstawiłam Wam 3 narzędzia z całego oceanu design-thinkingowych możliwości. Jak Wam się podobają? Spróbujecie przy najbliżej okazji wprowadzania nowości w szkole? 

Jeśli chciał(a)byś poczuć, jak te narzędzia smakują w realu, zapraszam na Trening Design Thinking dla Metodyków i Menadżerów Szkół. 30 marca 2019 w Warszawie i online. Przedsprzedaż trwa do niedzieli 16 grudnia 2018. 
Komentarze

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Home
  • O mnie
  • Szkolenia
    • Galeria zdjęć
    • Referencje
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt