Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

8 sposobów na zbudowanie grupy z kilkorga dorosłych

12/1/2018

Komentarze

 
Obraz
Uczysz dorosłych na kursach firmowych? Zapraszam Cię serdecznie do skorzystania z przygotowanego specjalnie dla Ciebie zestawu gier i zabaw, które przełamują lody i pomagają grupie dorosłych szybko przejść przez pierwszą fazę procesu grupowego  - zarówno w trakcie szkoleń językowych jak i szkoleń lektorskich (jeżeli przy okazji jesteś metodykiem).

Co dają takie ćwiczenia? 


  • dostarczają świetnej zabawy - czyli podnoszą poziom energii i motywacji
  • wpływają pozytywnie na poczucie własnej wartości w grupie 
  • uczą prawidłowej komunikacji i współpracy
  • uczą wrażliwości na innych 
  • uruchamiają nie tylko procesy myślowe, ale także emocje
  • pokazują, że zajęcia językowe to nie tylko ćwiczenie języka obcego ale także szereg umiejętności, które mogą pomóc w życiu poza salą lekcyjną 
Pamiętajmy jednak, że stworzenie poczucia swobody, zrozumienia i szacunku w dużym stopniu zależy od Ciebie, nauczyciela / lektora / trenera / osoby prowadzącej. 

Ćwiczenie 01. Jeśli dobrze cię rozumiem...
Cel:  nabycie umiejętności aktywnego słuchania; wykazywanie zainteresowania i parafrazowanie usłyszanych wypowiedzi. 
Dobrze jest, jeśli ćwiczenie odbywa się w trzyosobowych grupach. Przez 3 minuty osoba A mówi do osoby B na temat czegoś, co przytrafiło mu się w ostatnich dniach. Osoby B mają za zadanie okazać całym swoim zachowaniem, mimiką, gestami, postawą ciała, że są bardzo zainteresowane tym, co mówią osoby A. Ponadto po upływie czasu muszą udowodnić, że wszystko doskonale zapamiętały, parafrazując wypowiedź osoby A.

Parafrazując używamy konkretnych sformułowań / wprowadź je na lekcji w języku obcym: 
    •    jeśli dobrze Cię rozumiem...
    •    a więc jesteś zdania, że...
    •    chcesz powiedzieć, że...
    •    sądzisz zatem, że…
Niczego nie można notować - wszyscy przecież umieją pisać, celem jest nauczyć się uważnie słuchać :) 
Osoba C pełni funkcję obserwatora, którzy po zakończeniu ćwiczenia powie, jakim zachowaniem objawiało się słuchanie (lub nie) i czy parafraza była zgodna z wypowiedzią osób A. Pracę każdego zespołu omawia się oddzielnie. Najpierw zabiera głos C, potem A, mówiąc co jej pomagało w zachowaniu B, a co przeszkadzało oraz jak widziałaby postawę słuchacza i poprawność parafrazy. Na końcu wypowiada się B. Ćwiczenie można powtarzać tak, aby każda osoba wystąpiła w roli mówcy, słuchacza
i obserwatora, gdyż umiejętności aktywnego słuchania można się nauczyć tylko drogą bezpośredniego przeżycia, przećwiczenia i omówienia.

Ćwiczenie 02.  Zadaj pytanie
Cel: ćwiczenie zadawania pytań otwartych i zamkniętych w języku obcym . 
Zaczynamy od wyjaśnienia różnicy między pytaniem otwartym i zamkniętym. 
Pytanie otwarte – daje rozmówcy możliwość udzielenia wielu różnych odpowiedzi i zaczyna się np. tak: „co sądzisz o...?”, „co myślisz...?”, „jak chciałbyś...?”, itp.
Pytanie zamknięte – ogranicza możliwość odpowiedzi do jednej, maksymalnie dwóch i zaczyna się zwykle od „czy...?”. tego typu pytaniem jest też pytanie sugerujące, np.: „czy nie uważasz, że...?”. 
Następnie kady z uczniów na dowolny temat przygotowuje sobie jedno pytanie zamknięte i jedno otwarte na dowolny temat. Wszyscy zadają je kolejno na forum klasy, a reszta zgaduje jaki to typ pytania. 
Uczniowie w parach ćwiczą zamienianie pytań zamkniętych na otwarte i odwrotnie. Chętne pary prezentują swoje pytania całej grupie. Nauczyciel może podać zestawy pytań do zamiany. 


Ćwiczenie 03. Ambasador 
Cel: umiejętność komunikowania się oraz rozwój umiejętności ekspresji ciała. 
Dzielimy zespół na 2 grupy zajmujące odległe miejsca w sali. Każda pisze na kartce hasło do odgadnięcia. Może nim być np.: przysłowie, tytuł piosenki, filmu, książki, znane powiedzenie, itp. Następnie każda z grup deleguje do drugiej swojego ambasadora, który bierze kartkę i stara się nie używając słów, jedynie przy pomocy mimiki, gestykulacji, ruchów ciała, przekazać treść hasła członkom swojej grupy. 
Wygrywa ta, która szybciej odgadnie hasło. Zabawę można powtarzać zmieniając ambasadorów. 
Ambasador powinien: 
    •    uzgodnić wcześniej ze swoją grupą różne pomocnicze znaki, np.: jak będzie pokazywał
czy jest to tytuł książki, piosenki, filmu czy przysłowie,

    •    potwierdzać skinieniem głowy, gdy grupa trafnie zgaduje, a kręcić, gdy tego nie robi,
    •    pokazać na palcach ile wyrazów zawiera hasło, a także który wyraz pokazuje, itp.
Ćwiczenie 04. Jedno - czy dwukierunkowo? 
Cel: ukazanie wyższości komunikacji dwukierunkowej nad jednokierunkową. 
Przed zajęciami nauczyciel przygotowuje rysunek 7 – 8 różnych figur geometrycznych, połączonych ze sobą w najrozmaitszy sposób, tak, żeby bez pokazywania wzoru trudno było mówić precyzyjnie. Wybiera jedną chętną osobę, której zadaniem będzie instruowanie reszty klasy, jak mają wykonać rysunek.

Ćwiczenie powtarzamy dwukrotnie, ale za pierwszym razem nie można uczniom o nic pytać, natomiast przy drugim rysowaniu mogą zadawać dowolne pytania. 
Po zakończeniu rysowania, omawiając efekty, podkreślamy wyższość komunikacji dwukierunkowej, gdyż zadawanie pytań i wyjaśnianie wątpliwości to forma sprzężenia zwrotnego, sprzyjającego skutecznemu porozumiewaniu. 


Ćwiczenie 05. Wada staje się zaletą.
Cel: podniesienie poczucia swojej wartości oraz wartości innych. Zauważenie, że w zróżnicowaniu jest bogactwo. 
Każdy uczestnik wypisuje na pojedynczych kartkach kilka swoich wad (np. trzy). Kartki odkłada w jedno miejsce. Każdy uczestnik losuje jedną wadę i stara się ją przekształcić publicznie w zaletę. Jak ta wada może zadziałać na czyjąś korzyść? 
Ćwiczenie wykonujemy anonimowo!
Ćwiczenie 06. Jestem. 
Cel: odnajdowanie podobieństw i interesujących aspektów w drugiej osobie. 
Uczniowie / słuchacze piszą 10 rzeczy uzupełniających słowo  „jestem”. Staramy się, aby słowa te były rzeczownikami. Pokazują innym, jeżeli chcą się dopytać – dopytują się. Jakie podobieństwa ze sobą znalazłeś? 


Ćwiczenie 07. Kwiat. 
Cel: szukanie podobieństw, integracja grupy. 
Rysujesz na tablicy / flipcharcie kwiat z dużym środkiem i wieloma płatkami. Grupa pracuje jako jedna, nie dzielisz w tym przypadku na mniejsze zespoły. Zadaniem grupy jest znalezienie jak największej ilości wspólnych cech, które wpisują w środku kwiatka. Na płatkach wypisujemy różniące nas cechy i aspekty naszego życia. W ten sposób powstaje obraz grupy w postaci kwiatu. Pozwól grupie pracować dość długo, żeby wysączyły się najbardziej oczywiste pomysły a te głębsze będą miały szanse wyjść na światło dzienne.  
Podsumowaniem tego ćwiczenia jest wspólny wniosek, że grupa może wspaniale ze sobą działać i pracować pomimo różnic - mamy wiele wspólnych cech. 
​

Ćwiczenie 08. Drzewo. 
Cel: szukanie głębszych wartości i celu, który łączy członków grupy. 
Jest to głębsza, bardziej wymagająca wersja ćwiczenia „kwiat”. Rysujesz na tablicy / flipcharcie duże drzewo z grubym pniem, gałęziami i liśćmi. Grupa pracuje jako jedna, nie dzielisz w tym przypadku na mniejsze zespoły. Zadaniem grupy jest znalezienie - wspólnych wartości (wpisujesz je w korzeniach), wspólnych zachowań (pień) i wspólnych celów (gałęzie). Pozwól grupie pracować dość długo, żeby wysączyły się najbardziej oczywiste pomysły a te głębsze będą miały szanse wyjść na światło dzienne.  
Podsumowaniem tego ćwiczenia jest powieszenie w widocznym miejscu obrazu grupowego drzewa i odnoszenie się do niego w trakcie pracy w semestrze / roku - dopisywanie, omawianie w adekwatnych momentach.

Przy okazji: serdecznie zapraszam Cię na konferencję online Języki i Biznes skierowanej do nauczycieli języków obcych uczących w firmach i na kursach zawodowych. Zapisy w niższej cenie tylko do 17.01.2018. edumaraton.edunation.com.pl

Ja poprowadzę w trakcie tej konferencji dwie bardzo praktyczne sesje: 

​


Obraz
Obraz
Komentarze

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt