Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

#9 wykorzystaj wszystko, co się da 

26/2/2017

Comments

 
Obraz
Po angielsku nazywamy je "realia" - autentyczne przedmioty, które pomagają podnieść poziom motywacji ucznia poprzez pokazanie mu, że język obcy to naprawdę narzędzie do "obróbki" życia codziennego. 

Głównym powodem używania realnych przedmiotów w edukacji jest element mnemotechniczny. Uczniowie dużo szybciej i dużo łatowej zapamiętują materiał przedstawiony poprzez użycie materiałów autentycznych. Najprostsze pomysły to na przykład używanie prawdziwych owoców i warzyw, kiedy uczymy ich nazw, czy używani prawdziwych map Londynu, kiedy tematem lekcji jest podawanie kierunków. 

Ale używanie wszystkiego, co się da nie musi być aż tak oczywiste. Przeczytajcie te pomysły - który wydaje Wam się najlepszy?

PAPIER TOALETOWY
Lektor przynosi na zajęcia rolkę papieru toaletowego. Każdy z uczestników odrywa taki kawałek, jaki chce. Zadanie polega na tym, aby słuchacze przypomnieli sobie taką ilość słów z poprzednich zajęć, ile mają małych odcinków papieru w oderwanym kawałku. 

KŁĘBEK
Ćwiczenie na przełamanie lodów/ powtórkę słownictwa. Potrzebny jest kłębek. Uczestnik nr 1 trzyma kłębek, zadaje pytanie i odrzuca do wybranej osoby, trzyma jednak końcówkę wełny. Uczestnik nr 2 odpowiada, zadaje nowe pytanie i odrzuca do kolejnej osoby – trzymając wełnę w ręku. W ten sposób tworzy się sieć, która po zakończeniu ćwiczenia powinna być rozsupłana – odrzucamy z powrotem do naszego poprzednika, przypominając sobie, jakie pytanie nam zadał.

PUDEŁKO
Każda grupa ma swoje własne pudełko ze słowami / fragmentami ćwiczeń, które uczniowie przerabiali na lekcjach. Na zajęciach na małych kartkach uczestnicy zapisują nowe słowa / wyrażenia i wrzucają do pudełka. Słowa potem mają wiele sposobów na wykorzystanie: powtórka z definicjami, budowanie zdań, losowanie i konkurs, budowanie historii, itd.

M&Ms
Ćwiczenie na przełamanie lodów / powtórkę. Potrzebujemy paczkę M&Ms. Prosimy, aby każdy uczestnik wylosował sobie tyle M&Msów , ile chce. Uczestnicy mają jednak zadanie, aby powiedzieć o sobie tyle zdań, ile wylosował cukierków. Można wprowadzić kategorie: czerwone M&Ms to sprawy zawodowe, zielone to rodzina, żółte to hobby, itd.

SUPEŁEK
Każdy uczestnik dostaje nitkę i za każdym razem, gdy pojawia się nowe słowo – zawiązuje supełek. Na końcu lekcji powtórka – jakie słowo kryje się pod którym supełkiem? 

BALONY
Uczniowie podrzucają napompowane balony i łapią je - kiedy złapią balon, flamastrem piszę literkę i odrzucają. Kolejny uczeń stara się wymyślić, jakie słowo zaczyna się od tej liter i dopisuje kolejną literkę. Odrzuca. Uczeń w kolejnej rundce dopisuje trzecią literkę, itd. Zabawa kończy się wtedy, gdy na wszystkich balonach pojawiają się zapisane słowa. 

​Jakie przedmioty Wy wykorzystujecie na swoich lekcjach? 
Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt