Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

Design Thinking: czyli jak więcej robić a mniej myśleć

10/11/2018

Comments

 
Obraz
Wpis zacznę od stwierdzenia mocnego acz bardzo prawdziwego (moim zdaniem): w temacie tworzenia innowacji nie powstała lepsza metoda niż Design Thinking.  Krótko: Design Thinking to niezwykle usystematyzowane podejście do wprowadzania nowości. Ma określone etapy, bardzo jasno ułożoną kolejność działań i (tak!!!) niezwykle wysoką efektywność. Czy to nie paradoks? Wydawać mogłoby się, że kreatywność i twórcze podejście do rozwiązywania problemów powinny mieć nieograniczoną przestrzeń działania a żadna struktura myślenia nie powinna być na nie nakładana. Tak, to jest paradoks i ma nawet swoją nazwę: paradoks struktury :). 

Jako wierna wyznawczyni Design Thinking, dzielnie staram się wprowadzać je w polskich szkołach i metodyczno-menadżerskim myśleniu. Serdecznie zapraszam Cię do serii trzech wpisów o etapach wprowadzania nowych pomysłów i innowacyjnych idei w szkołach i na lekcjach metodą DT. Gwarantuję, że motyle będą fruwały a magia zacznie się dziać. Tylko uwaga: to uzależnia!

Po co Ci te wpisy? Żeby lepiej zaplanować kolejny semestr / rok w swojej szkole, żeby wprowadzić innowację w metodzie, lepiej zaplanować pracę zespołu, zaskoczyć klientów, rozkochać ich w swojej szkole. Innymi słowy nieustannie rozwijać się, lektorów, produkt, usługę - ale nie robić tego  "na wariata". Zaplanować konkretne działania, nauczyć się ich, ustrukturyzować i zaplanować pracę i osiągnąć planowany  efekt.  

Dzisiaj temat pierwszy: etap obserwacji - podstawowe narzędzie DT. 

Design Thinking zakłada, że jedynym sposobem na wprowadzenie dobrej, skutecznej innowacji w Twojej szkole jest prawdziwe empatyczne zrozumienie osoby / osób, których ta innowacja ma dotyczyć (nauczycieli? uczniów? rodziców?) - ich potrzeb, nawyków, bolączek, zainteresowań, zwyczajów. Wszystko zaczyna się więc od prawdziwej obserwacji. Chcesz być dobrym innowatorem w edukacji? Rozwiń umiejętność głębokiej obserwacji a nie przypadkowego patrzenia: najlepsi innowatorzy to świetni obserwatorzy! Wykorzystują każdą możliwą okazję do tego, aby pogłębić swoje spostrzeżenia. Co możesz zrobić? 

1. Przyglądaj się innym branżom - często zdarza się, że ludzie w innych otoczeniach odkryli to, co Ty i  Twoja branża usilnie staracie się wypracować. 

2. Patrz na "starą" rzeczywistość świeżym okiem, doświadczaj uczucia "vuja de" - tak tak, to nie pomyłka :). "Vuja de" to uczucie, które masz, gdy "starą rzecz" widzisz jakby po raz pierwszy. Zdarzyło Wam się patrząc na jakąś znaną szkolną rzeczywistość nagle zobaczyć ją zupełnie "nowymi" oczami, jak gdyby po raz pierwszy? To właśnie to. 

3. Bądź antropologiem - aktywnie badaj ludzi (nauczycieli? uczniów? rodziców?) w ich naturalnym otoczeniu i wyciągaj wnioski na podstawie ich zachowań. Obserwuj ich starających się "wykonać pewne zadanie" i na podstawie tych obserwacji odkryj głębszą  prawdę o tym zadaniu i o tych ludziach. To pomaga znaleźć naprawdę dobre rozwiązanie. 

4. Szukaj niespodzianek i anomalii w zachowaniach ludzi, delektuj się tymi niespodziankami, szukaj momentów, gdy ludzie ((nauczyciele? uczniowie? rodzice?) zachowują się nie tak, jak powinni - i na tym buduj swoje rozwiązania. 

W kolejnym wpisie powiem Wam, jakie pytania należy zadać podczas obserwowania Waszych klientów (np. uczniów, nauczycieli, rodziców) chcąc wprowadzić jakiś kreatywny pomysł ich dotyczący. 

UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA UWAGA :))))))))))))) 

ABSOLUTNA NOWOŚĆ: Dla tych z Was, którzy pragną praktycznie poćwiczyć Design Thinking i popracować nad innowacjami w środowisku edukacyjnym przygotowałam Trening Design Thinking dla Menadżerów i Metodyków Szkół w Warszawie i online. Przedsprzedaż trwa, bardzo serdecznie Was zapraszam na warsztat 30-ego marca 2019 :) 




Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt