Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

Kreatywność: od czego by tu zacząć?

6/5/2018

Comments

 
Obraz
Kreatywność tu... kreatywność tam... Oszaleć można od tej kreatywności ;) Ciągle o niej się słyszy, każdy powinien być, nie każdy jest, każdy sobie wyrzuca, że jest za mało... Aaaaaaaaaa!!!!! A co jeżeli wszyscy są twórczy tylko nie ja? 

Spokojnie, spokojnie. Na pewno wszystko jest z Tobą w porządku. Warto zdefiniować sobie, czym kreatywność jest a czym nie jest i przede wszystkim przestać się porównywać do tych "lepszych" i tych "bardziej" twórczych koleżanek po fachu. Kreatywność / twórczość nie musi być kolorowa, powycinana. To w najprostszym wydaniu tworzenie czegoś, czego w Twoim życiu do tej pory nie było. Najprostsza definicja z możliwych. 

Czasem masz pomysły, czasem ich nie masz, czasem problemy rozwiązują się łatwiej, czasem trudniej. Pamiętaj jednak jedną prostą prawdę: 

KREATYWNOŚĆ JEST JAK MIĘSIEŃ - IM WIĘCEJ JĄ ĆWICZYSZ, Z TYM WIĘKSZĄ ŁATWOŚCIĄ CI PRZYCHODZI. 

Ćwiczyć kreatywność? Ale jak???

1. Wychodź krok po kroku ze swojej strefy komfortu. Wprowadzaj do swoich lekcji nowe elementy, np. naucz się nowej aplikacji, zmień wygląd tablicy, ogranicz nauczycielski nawyk.  Gratuluj sobie dokonania choć najmniejszej zmiany - zauważ ją i doceń to, że się odważyłaś. Zrób projekt "Jedna nowość dziennie przez miesiąc" - robimy taki projekt w trakcie rocznego projektu "r-ewolucja" (poczytaj o nim na www.r-ewolucje.com). 


2. Naucz się wchodzenia w stan relaksu. Kiedy głęboko się odprężasz, poziom kreatywności jest bardzo wysoki, z łatwością się uczysz i tworzysz nowe pomysły, znajdujesz mimochodem rozwiązanie trudnej sytuacji. Naucz się odpoczywać. To wcale nie jest takie łatwe, jakby się zdawało. 


3. Praktykuj twórcze pisanie. Julia Cameron (sprawdź kim jest i czym się zajmuje :))  zachęca do porannego pisania trzech stron notatek (tzw. poranne strony / morning pages), zawierających wszystkie treści, które w tej chwili ma w sobie twój umysł. Po prostu piszesz, nie analizujesz. Ja piszę je wieczorem (takie trochę odwrócone morning pages), ale efekt jest znakomity - z każdej takiej sesji pisania wychodzi coś nowego i twórczego - a samo pisanie stało się moim nawykiem. 


4. Zawsze miej ze sobą coś do pisania i naprawdę mam na myśli - ZAWSZE. Przeciwdziała to momentom, gdy wpadamy na jakiś ciekawy pomysł i zapominamy o nim, bo nie mamy gdzie zapiać. W nocy, na spacerze, w teatrze... Miej zawsze przy sobie notes i ołówek. 


5. Dziel się z innymi. Aaaaaaaa - to brzmi strasznie, nieprawdaż? Podziel się swoją twórczością ze światem, w przeciwnym razie będzie przez kolejne miesiące lub lata zalegała w szufladach lub komputerze. Zacznij od osób, którym najbardziej ufasz. Zapytaj je, jak odbierają twoje pomysły. Pamiętaj jednak, że każda opinia to tylko czyjś punkt widzenia. Dzielenie się swoją twórczością to wyraz odwagi! Zacznij! 

Zacznij!!!! 

p.s. 27 października - zapisz tę datę - wtedy odbywać się będzie organizowany przeze mnie trening kreatywności. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Zapisz się na listę oczekujących. 

Prześlij
Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt