Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

Lubię moją nauczycielską asertywność!

4/2/2019

Komentarze

 
Obraz
Jako nauczyciel staram się tak budować relacje z innymi, ale na koniec dnia w każdej relacji obie strony wychodziły bez poczucia straty. Aby każdy wyszedł zadowolony z siebie. Aby każdy zakończył z szacunkiem do siebi ei nnych. Aby obie strony realizowały swoje cele. Aby nikt nie poczuł się zraniony. Aby w każdej stronie rosła wiara w siebie. Aby każdy czuł kontrolę nad swoim życiem. 

Czy to jest możliwe za każdym razem? Niestety nie, nie zawsze wszystko zależy ode mnie, druga strona też jest odpowiedzialna za jakość naszego kontaktu. Ale wiem i wiedzę, że komunikat "Zróbmy tak, aby żadna z nas nie miała poczucia straty" często pomaga.

A Ty jakim jesteś nauczycielem? Czy potrafisz chronić swoje granice bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku? Czy ważne dla Ciebie jest, kto wygrywa? Lubisz, żeby wyszło "na Twoje"? Czy wręcz przeciwnie, dla ochrony relacji rezygnujesz ze swojego zdania, bo lepiej nie doprowadzać do konfliktu? 

Nauczyciele miewają problemy z komunikacją w pokoju nauczycielskim, z często odwołującym zajęcia klientem, z dyrektorem narzucającym swoje zdanie, z roszczeniowym rodzicem. Jak chronić swoje granice w sposób, który nie narusza praw innych osób? 

Asertywność kojarzy się z czymś zimnym, pozbawionym emocji. Kiedy ktoś nazywa Cię asertywnym, nie wiadomo, czy się cieszyć czy raczej obrazić. Czy to pozytywna cecha charakteru czy wręcz przeciwnie? 

Kiedy dochodzi do różnicy zdań między nauczycielem a uczniem czy jego rodzicem, umiejętność asertywnego zachowania pozwala osiągnąć kompromis bez rezygnacji z tego, co ważne. 

Czy coś ryzykujesz? Tak, być może będziesz mniej lubiany za to, że wyrażasz swoje uczucia. Być może dojdzie do zmiany w relacjach z innymi. Ale będziesz zadowolony z siebie, z szacunkiem do siebie i innych, nie będziesz ranił innych i nie pozwolisz na ranienie siebie. 

Asertywność to umiejętność a nie etykieta, którą można przykleić nauczycielowi. Zachowanie jest asertywne a nie człowiek. A skoro to jest umiejętność - możesz ją ćwiczyć i możesz się jej nauczyć. 

Pamiętaj. Respektując lub lekceważąc prawa swoje lub innych balansujesz pomiędzy czterema stanami: 

- asertywnością 
- agresją 
- uległością 
- manipulacją 

Czy zawsze wiesz, czym jest każdy z tych stanów? Czy zawsze umiesz poznać, czy Twoje własne zachowanie jest asertywne czy agresywne? Czy jesteś miła czy uległa? W trakcie majowego treningu asertywności "6 kroków do asertywności" sprawdzisz to, wypełniając przygotowany specjalnie dla Ciebie kwestionariusz: "Uległa? Agresywna? Asertywna? Manipulantka?"

Zapraszam Cię na premierę szkolenia online "6 kroków do asertywności". 18 maja 2019 nauczymy się, jak asertywnie kierować relacjami zawodowymi w szkole i w klasie. 
Komentarze

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt