Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

Pomodoro czyli 25 minut w zupełnej ciszy 

21/9/2016

Comments

 
Choć wrzesień dopiero co się zaczął, ja już cierpię na brak czasu. Lista 'to-do' ponownie ma 29 punktów i zaczynają ujawniać się moi starzy przyjaciele, czyli... destraktory, czyli to, co mi zabija czas.  Przyszedł moment przypomnieć sobie o mojej ukochanej technice ogarniania rzeczywistości, czyli Pomodoro. 

Prawda jest taka, że osiągnięcie pełnej jedności ze swoim zadaniem wymaga dłuższych faz koncentracji. A my jak długo umiemy utrzymać swoją uwagę? Kalifornijska informatyczka Gloria Mark przeprowadziła badania, ze stoperem w ręku sporządzała dokładne protokoły typowego dnia w pracy, pracownicy byli w stanie skupić się na zadaniu maksymalnie przez 11 minut. Ludzie nie potrafią funkcjonować bez zakłóceń, gdy nie ma rozpraszających bodźców, sami je sobie organizują.
Kolejna ważna uwaga: Wielozadaniowośc jest mitem. Multitasking sprawdza się jedynie przy wysoce zautomatyzowanych zadaniach, takich jak chodzenie, patrzenie, itd. Zadania wymagające świadomej uwagi – nie ma mowy o wielozadaniowości.

Obejrzyjcie tę prezentację na TED: 
http://www.ted.com/talks/paolo_cardini_forget_multitasking_try_monotasking

W walce z rozpraszaczami świetnie sprawdza się technika o nazwie Pomodoro. Twórcą tej techniki jest Francesco Cirillo. Natomiast nazwa pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.

1. 
Wybierz zadanie do wykonania

2. N
a początku lekcji / dnia zrób sobie listę zadań do wykonania.

3. P
osortuj ją według ważności. 

4. K
olejno realizuj zadania.

5. U
staw czasomierz na 25 minut. 

6. P
racuj nad zadaniem przez całe Pomodoro (czyli 25 minut): pracuj nad wykonaniem zadania do czasu, aż zadzwoni czasomierz. Nie przerywaj sobie i nie pozwól, żeby ktoś inny Ci przerwał. Wyłącz wszystkie destraktory! To tylko 25 minut. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyś widział ile czasu pozostało do końca Pomodoro.

7. R
obisz sobie 10-cio minutową przerwę. Po upływie jednego Pomodoro robisz sobie obowiązkową przerwę. Jest to kluczowy fragment techniki Pomodoro. Najlepiej w tym czasie dać sobie nagrodę: wejść na Fb, przeciągnąć się, przejść się, popatrzeć przez okno, zrobić kawę, zadzwonić.  

​
Dlaczego ta technika jest taka skuteczna?Podział pracy na stosunkowo krótkie odcinki czasowe ma kilka zalet. Po pierwsze, pozwala na pracę w skupieniu. Łatwiej Ci się jest skoncentrować (i usunąć ewentualne rozpraszacze), gdy wiesz, że to tylko przez określony czas. Świadomość upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność, bo chcesz skoczyć zadanie przed przerwą.

​
Po drugie, ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie. Zupełnie inaczej się podchodzi do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, bez przerw, a inaczej gdy masz nad nim popracować tylko przez 25 minut.

Trzeci ważny aspekt to same przerwy. Pozwalają one na odświeżenie umysłu, na oderwanie się od tematu na chwilę. Dzięki temu nie męczysz się tak i jesteś w stanie pracować w ten sposób (z 5 min. przerwami) przez dłuższy czas w skupieniu niż w przypadku pracy bez przerw. 

Powodzenia. Walczymy :) 



Obraz
Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt