Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

W pojedynkę nic nie zdziałasz. Jak rozwiązywać dylematy w szkole językowej zgodnie z duchem Design Thinking?

8/2/2019

Comments

 
Obraz
Siła kreatywnych rozwiązań zgodnych z Design Thinking tkwi w zespole a nie w działaniu pojedynczych ludzi. Sam daleko nie dojedziesz i nie dowieziesz zbyt wiele. Ludzie, ludzie i jeszcze raz ludzie - idealnie bardzo zróżnicowani. Tego Ci potrzeba! 

Masz jakiś problem do rozwiązania. Coś nowego do zaprojektowania lub zaproponowania. Co to może być? Na przykład: nowa sala dla młodszych uczniów, nowy pokój dla nauczycieli, nowy kurs, letni program dla uczniów, projekt półkolonii, nowa ankieta ewaluacyjna, test, formularz obserwacji - praktycznie wszystko. Absolutnie ale to absolutnie nie twórz tej nowości sam. Zaproś do pracy zespół. Działaj zgodnie z metodologią Design Thinking. 

Zespół powinien być zespołem multidyscyplinarnym. Ale cóż to oznacza??? W idealnym świecie postaraj się zebrać osoby bardzo od siebie różne, zajmujące się różnymi rzeczami  w Twojej szkole i mające różne punkty widzenia na ten sam problem. Czyli kogo? Na przykład: nauczyciela dzieci, nauczyciela dorosłych, sekretarkę, ucznia, rodzica. Inaczej na problem spojrzysz Ty, inaczej rodzic, inaczej uczeń, inaczej lektor. Ta różnorodność jest bardzo potrzebna i bardzo twórcza. Prawdziwą siłą DT jest różnorodność wynikająca ze współpracy. W pojedynkę nic nie zdziałasz.

Pamiętaj! Zasada numer 1: Równość w zespole. 
Design Thinking to równość w projekcie. Równość opinii, równość udziału i wkładu. Nie ma tu miejsca na hierarchię. Nie szkodzi, że Ty jesteś właścicielem lub menadżerem w szkole. Twoje zdanie będzie liczyło się na równi ze zdaniem innych osób. 


Zasada numer 2: Postaw na współpracę! 

Proces Design Thinking podkreśla wagę współpracy. Projekty budowane są tak, aby kłaść nacisk na wielość osób w nich uczestniczących. Rozwiązanie ma być rozwiązaniem zespołowym a nie rozwiązaniem należącym do pojedynczej osoby. Spłaszczona zostaje hierarchiczność. Nie oznacza to naturalnie, że wszyscy pracują razem non-stop. Natomiast wszystkie strategiczne decyzje podejmowane są wspólnie.

Zasada numer 3: a gdyby tak zaprosić do rozmowy klienta? 

To, co najbardziej odróżnia zespoły działające w duchu Design Thinking od innych to zapraszanie do grupy projektowej klientów. Po co się to robi? W centrum kreowania innowacji jest bowiem Twój uczeń lub jego rodzic, innymi słowy - klient. Ważne, żeby zrozumieć, czego potrzebują klienci, zanim zaczniemy budować rozwiązanie. Nie zaczynaj pracy, zanim nie zrozumiesz klienta, zanim go nie zapytasz. Zmarnujesz czas i środki

Obraz
Czy pamiętasz, że 30.03 organizuję Trening Design Thinking dla Menadżerów i Metodyków Szkół Językowych? Poznasz na nim narzędzia DT w praktyce: 
1. wyjdziemy do klienta, by poznać go lepiej 
2. z empatią poobserwujemy, jak działa nasz uczeń 
3. użyjemy demokratycznej murzy mózgów dla zwiększenia ilości pomysłów 
4. zbudujemy eksperyment, aby zrozumieć więcej
5. zbudujemy prototyp, aby zobaczyć, że pierwsza wersja nie musi być najlepsza 
6. będziemy działać we współpracy, bo inaczej w DT się nie da
8. zrozumiemy, że siła jest w działaniu a nie w myśleniu (za bardzo...)
Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt