Luiza Wójtowicz-Waga
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt

Ważne czy pilne, nauczycielu?

26/9/2016

Comments

 
Dwight Eisenhower słynął ze świetnego zarządzania sobą w czasie. Jest on twórcą tzw. matrycy Eisenhowera. Jest to jeden z popularnych sposobów rozplanowania swojego czasu, często stosowany jest w biznesie ale nie tak często w edukacji. Wielka szkoda. Moje nauczycielskie / rodzinne życie bardzo się uporządkowało, od kiedy stosuję ze zrozumieniem różnicę miedzy tym co ważne a tym co pilne. 

​Swoją budową matryca przypomina układ współrzędnych, gdzie jedną współrzędną jest ważność danego działania natomiast drugą – jego pilność.Najważniejsze w jej realizacji jest odpowiednie zrozumienie i rozdzielenie czynności na 
ważne i pilne. Oczywiście wpływa na to wiele czynników: Twoje priorytety, wartości, pieniądze, priorytety innych, zmiany terminów oraz wiele innych. 

Obraz
​
WAŻNOŚĆ to kryterium, które wpływa na osiągnięcie przez nas istotnych celów - nauczycielskich, trenerskich, rodzinnych, rozwojowych. Jeśli dany cel jest dla nas istotny oznacza to, że ma on silny związek z wyznawanymi przez nas wartościami i naszymi potrzebami. I nie jest to obiektywne, bo każdy ma inne wartości. To co stanowi wartość dla mnie nie koniecznie będzie nią dla Ciebie.  

PILNOŚĆ to kryterium bezpośrednio związane z czasem. Zwraca uwagę na termin wykonania zadania: nieodebrane awizo, dzwoniący telefon, rachunek do zapłacenia. 

​Jak należy interpretować podział w matrycy?

Ćwiartka 1.

Idealnie, jeżeli w tej ćwiartce nie ma nic :) (ahaaaa...).  Rzeczy ważne ale również pilne, to te, które musimy wykonać jak najszybciej, ponieważ ich niewykonanie może spowodować daleko idące konsekwencje, w tym również nawał dodatkowej pracy. Czynności które możemy zaliczyć do tej ćwiartki to zazwyczaj sytuacje nagłe, trudne do przewidzenia, lub skutki zaniedbania i niewykonywania regularnej pracy. Co robić? Bardzo prosta zasada: Zrób teraz, jak najszybciej, lub deleguj.

Ćwiartka 2.

Rzeczy ważne ale nie pilne, które możemy rozłożyć w czasie lub wykonywać regularnie. Przykłady czynności które mogłyby się znaleźć w tej części to: rezerwcja wakacji już teraz, ćwiczenia fizyczne, przygotowania do ważnego ale odległego projektu, regularna praca nad sobą i własnym rozwojem.Co robić? Ustal datę wykonania i poświęć na to swój czas. 

To jest miejsce, w którym powinno się spędzać najwięcej czasu. I to jest moje ulubione miejsce. To tutaj znajdują się ważne zadania, które powinno się wykonywać regularnie: basen, kontakty ze znajomymi, własny rozwój, nauka, planowanie przyszłości itp. Są tutaj też odległe, ważne zadania, np. praca magisterska. Dobrze by było, gdyby praca ta była efektem regularnej, rozłożonej w czasie aktywności. Jeśli jednak ją zaniedbamy, zadanie to wyląduje w ćwiartce pierwszej, a tam już robi się niebezpiecznie i niekomfortowo (presja czasu!).

Ćwiartka 3.

Rzeczy pilne, jednak mało ważne dla nas, zaś zapewne ważne dla kogoś innego. Tutaj znajdują się zadania pilne, jednak nie mające większego wpływu na nasze życie. Opłacenie rachunków, niektóre spotkania czy telefony, to zdarzenia, które mają konkretny, upływający termin i wypadałoby je wykonać. 

Co robić? Powinniśmy wykonać lub zlecić w drugiej kolejności, zaraz po zadaniach z części A. Czynności z tego pola nie są istotne lecz wymagają jak najszybszej realizacji: ile z tego jesteśmy w stanie zlecić uczniom? Jako metodycy nauczycielom z zespołu? Jako rodzice: swoim dzieciom?

​Ćwiartka 4.

Rzeczy mało ważne i mało pilne – jednym słowem – ignoruj. Najlepszym miejscem dla czynności z tej części jest kosz. Nie są one dla nas istotne, więc bez trudu powinniśmy się ich pozbyć. 

Pomyśl teraz o swoich zadaniach na dziś, na ten tydzień. W której ćwiartce będą? Życzę Wam, aby regularnym myśleniem i wdrażaniem tej matrycy doprowadzić do realizacji przede wszystkim ćwiartkę nr 2. 
Comments

    o efektywnym nauczaniu, trenowaniu, nauczycielach, i o sobie trochę też...

    View my profile on LinkedIn
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Home
  • O mnie
  • SKLEP
  • PLATFORMA
  • Blog
  • Kontakt